W dniu 29.05.2015r. wybraliśmy się na tygodniową wycieczkę nad morze. Z Białki wyjechaliśmy o godzinie 23:30. Pojechaliśmy tam z czterema nauczycielami z naszej szkoły: panią Moniką Iwan-Baran, Beatą Łaś-Zawadzką, Elżbietą Wolanin i panem Lesławem Chowaniec.
Toruńskie pierniki i Malbork
W czasie drogi nad morze zatrzymaliśmy się w dwóch miejscach. Zwiedziliśmy Toruń i Malbork. Najpierw zaczęliśmy od Torunia. Było to ok. godz. 6:55 w sobotę. Wszyscy byli bardzo zmęczeni całonocną jazdą, ale każdy wytrwał do końca zwiedzania. Dowiedzieliśmy się, że Toruń to miasto, w którym urodził się znany astronom Mikołaj Kopernik i jest to również stolica pysznych pierników. Pod koniec zwiedzania wybraliśmy się do sklepu z piernikami. Ten fakt ucieszył wszystkich najbardziej. Potem pojechaliśmy do Malborka na zamek krzyżacki. Następnie udaliśmy się w dalszą podróż do Kopalina. Na miejsce dojechaliśmy ok. godz. 19:30. Szybko zakwaterowaliśmy się w naszych pokojach, a potem poszliśmy na obiad. Na koniec dnia poszliśmy całą grupą przywitać się z morzem.
Jastrzębia Góra i Władysławowo
W niedzielę po śniadaniu poszliśmy na Mszę Świętą do kościoła. Potem wraz z przewodnikiem pojechaliśmy do Jastrzębiej Góry. Tam zobaczyliśmy tzw. ,,Gwiazdę Północy”. Był to wyznacznik punktu wysuniętego najdalej na północ Rzeczpospolitej Polskiej. Tablica ta została ufundowana z okazji 80-lecia Jastrzębiej Góry przez towarzystwo miłośników Jastrzębiej Góry i jej mieszkańców. Potem pojechaliśmy do Władysławowa, gdzie zwiedziliśmy port rybacki.
Trójmiasto, czyli Sopot, Gdynia, Gdańsk
W poniedziałek mieliśmy w planach zwiedzić trójmiasto, ale niestety nie zdążyliśmy odwiedzić Sopotu, gdzie mieliśmy przespacerować się po słynnym molo. Zaczęliśmy od Gdyni. Byliśmy podobnie jak we Władysławowie w porcie rybackim i w Muzeum Marynarki Wojennej. Następnie wybraliśmy się do Gdańska. Zwiedzaliśmy miasto z przewodnikiem. Byliśmy w kościele Mariackim, w którym pokonaliśmy ponad 400 schodów, aby wejść na wieżę. Widzieliśmy również fontannę Neptuna. Potem popłynęliśmy statkiem na Westerplatte. Byliśmy bardzo zainteresowani historią, jaką opowiedziała nam pani przewodnik o tym jak Polacy w czasie drugiej wojny światowej bronili swego państwa.
Hel i zabawa z fokami
We wtorek zwiedzaliśmy Hel. Odwiedziliśmy Muzeum Obrony Wybrzeża oraz Fokarium. Do Fokarium przyszliśmy w najbardziej odpowiednim momencie, ponieważ była to pora karmienia. Opiekunowie chorych zwierząt, które zostały sprowadzone do tego miejsca pokazali nam, jak foki są przyjazne dla ludzi, jeżeli ci nie są wobec nich agresywni. Zwierzęta wykonały wiele sztuczek, np. skoki przez hula-hop, całowanie opiekuna w policzek, oddawanie głosu oraz przynoszenie piłki. Każda foka miała swój indywidualny target, czyli symbol wyróżniający się kolorem i kształtem. Foki doskonale zapamiętują swój znaczek, dzięki czemu można z nimi się łatwiej porozumiewać. Odwiedzenie fokarium sprawiło nam wiele radości. Po całym dniu zwiedzania mieliśmy wolny czas na plaży. Po powrocie do Kopalina zjedliśmy obiad i poszliśmy na boisko, gdzie mogliśmy zagrać w piłkę nożną oraz siatkówkę.
Słowiński Park Narodowy, mały maraton
Następnego dnia pojechaliśmy do Słowińskiego Parku Narodowego, gdzie pieszo przebyliśmy ok. 15 km. Głównym celem było przemierzenie wydm, których wysokość sięgała do 30m. Te wysokie „góry” piaszczyste nazywane są polską Saharą. Najfajniejszą częścią zwiedzania był czas, w którym mogliśmy turlać się po wydmach. Prawie wszyscy spróbowali choć raz, nawet nasze nauczycielki. Następnie ok. godz.17:00 wróciliśmy do pensjonatu. Po obiedzie okazało się, że nauczyciele przygotowali dla nas kolejną atrakcję – grilla.
Łeba
W przedostatni dzień mieliśmy w planach spacer po Łebie z przewodnikiem. Potem odpoczywaliśmy na plaży. Następnie chcieliśmy popłynąć w rejs statkiem. Niestety nie udało się nam to, ponieważ był zbyt silny wiatr i statki nie wypływały w morze, ale i tak nie zmarnowaliśmy czasu. Wybraliśmy się do Sea Parku. Mogliśmy tam zobaczyć:
– Największe w Polsce fokarium z czterema gatunkami zwierząt
– Oceanarium prehistoryczne 3D
– Muzeum marynistyczne
– Park makiet zwierząt morskich
– Wrak statku
– Błękitek live show – interktywne widowisko multimedialne z udziałem wygadanego i zabawnego wieloryba.
Wszystkim bardzo się podobało. Podobnie jak w poprzednim fokarium byliśmy tam w porze karmienia. Sztuczki, które zaprezentowały nam foki na wszystkich zrobiły ogromne wrażenie. Następnie wróciliśmy na obiad, a po posiłku poszliśmy się spakować.
Jasna Góra, powrót do domu
W piątek mieliśmy śniadanie o 6:00 rano, więc musieliśmy wstać bardzo wcześnie. Z Kopalina wyjechaliśmy przed 7:00. Do Częstochowy dojechaliśmy na godzinę 15:30. Spóźniliśmy się i mieliśmy tylko 30 min. na zwiedzanie, ponieważ inna grupa była umówiona od razu po nas. Na szczęście zdążyliśmy zwiedzić to, co najważniejsze, czyli skarbiec i zobaczyć obraz Matki Bożej Jasnogórskiej. Przedstawia on w półpostaci Najświętszą Pannę Maryję z Dzieciątkiem Jezus. Według tradycji obraz miał być przywieziony z Rusi Halickiej przez księcia opolskiego Władysława. Wizerunek namalowany został temperą na płótnie przyklejonym do podłoża złożonego z trzech zespolonych desek lipowych z wyrzeźbionymi w nich wypukłymi nimbami wokół głów obu postaci. Bohaterska obrona Jasnej Góry w 1655 roku podczas szwedzkiego najazdu stała się ważnym wydarzeniem w historii Polski, a złożone śluby wdzięczności za ocalenie obrazu, kraju i klasztoru na zawsze ustanowiły Jasnogórską Bogurodzicę Królową Korony Polskiej.
Potem jeszcze kilka godzin jechaliśmy autobusem do domu. Ok. godz. 21:30 byliśmy już w Białce.
Zdjęcia z Zielonej Szkoły dostępne są w naszej galerii.
Artykuł: Kinga Łaś, uczennica klasy I gimnazjum